Jeśli chcesz kupić literaturę kryminalną, odwiedź ten adres.

Ogromna rzesza ludzi to fani koszmarnych opowieści. Niektórzy gustują w opowiadaniach z pogranicza horroru, pozostali uwielbiają zanurzać się w głębokie zakątki zawiłych procesów myślowych brutalnych zbirów czy seryjnych morderców. W ogromie podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji opowiadających odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najlepszych metod ich doświadczenia jest literatura kryminalna.

Kryminalne książki i thrillery – czemu odczuwać niepokój?

Entuzjasta powieści kryminalnych oraz thrillerów natychmiast powie, że idzie o szybki zastrzyk adrenaliny. Oglądając bądź czytając straszne historie chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się zniewalającemu odczuciu strachu, którego rzadko doznaje się na co dzień. Brak obecnie dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a jeśli już się czymś stresujemy to zwykle pracą, zdrowiem albo niestabilnością finansową. Jeżeli nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, określaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu bajki braci Grimm i Andersena mają nierzadko tak niepokojący i makabryczny wydźwięk – tak opowieści te uczyły dzieci o zagrożeniach codziennego życia, informując je w tym samym czasie, iż to co dobre czasem nie zwycięża.

Filmowe ekranizacje książek kryminalnych nie są tak dobre jak pierwowzór

XXI w. to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią kilka godzin, szukają serialu z zamkniętą historią albo filmu na wieczór, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy klimatycznych kryminałów i thrillerów są niejako rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które oferowane są na darmowych oraz płatnych platformach streamingowych. Co warte podkreślenia, często te filmy i seriale są oparte na głośnych książkach, jednak nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie zapewnia takiej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię kryminalną czy thriller, odbiera się w odmienny sposób aniżeli film – spokojniej, a więc z większą uwagą. W książce każda dygresja, dialog bądź postać (również ta trzeciego planu) ma wpływ na kształtowanie klimatu snutej historii. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy z reguły stopniowo, ale daje to więcej czasu na precyzyjna analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeśli zatem lubisz czytać i znajdujesz na to chwilę, daj się nastraszyć thrillerom, książkom kryminalnym oraz horrorom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa