Dzieła sporządzane przez polskich artystów ludowych, szalenie wyraziste, ale też o całkiem niepozornym wyglądzie, od zawsze rozbudzają wyobraźnię odbiorców. Nawet w XXI wieku prawie każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przedstawiciela sztuki ludowej.

Drewniane anioły – stróże domowego ogniska

Rzeźba drewniana od wieków stanowiła znaczący element polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były w głównej mierze z kultem religijnym – we wsiach oraz małych miastach budowano setki kapliczek, które lokalni artyści wypełniali „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drewna. I choć dzisiaj z rzadka tworzy się tego typu rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej stylistyce są wykorzystywane jako ozdoba naszych domów. Dlaczego właśnie anioły? Bowiem to alegoria dobra, bezpieczeństwa oraz troski. Taka figurka wszystkim asocjuje się z opiekunem ogniska domowego. Anioły drewniane wyrzeźbione w stylistyce sztuki ludowej charakteryzują się wyrazistymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nie może więc dziwić, iż są one również jednym z ulubionych drobiazgów przywożonych z Polski przez przyjezdnych.

Szopka krakowska – symbol Krakowa

Innym reprezentantem rodzimego rękodzieła jest szopka krakowska. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich surowców, z reguły z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoją budową odzwierciedlają charakterystyczne krakowskie zabytki. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów parających się ich tworzeniem od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w rozmaitych rozmiarach. Te tworzone na konkurs mogą mieć nawet parę metrów wysokości, jednak równie modne są też małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w okresie Bożego Narodzenia umieszczają pod choinką.

Fotografia pochodzi ze strony szopki-anioly.pl