Presoterapia to technika masażu, której rolą jest poprawa krążenia limfy w organizmie. Masaż ręczny opracowano w Danii prawie 100 lat temu – to zestaw najrozmaitszych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów czerpiących oraz obrotowych, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta przystosowuje za każdym razem do miejsca masażu, jak i kondycji zdrowotnej pacjenta.

Urządzenie do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez udziału fizjoterapeuty

W ostatnich latach fizjoterapeuci chętnie używają urządzenia do presoterapii, które odtwarzają masaż ręczny. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety podzielone na komory, które wsuwa się na obrzękłe kończyny górne lub dolne. Dzięki napełnieniu powietrzem poszczególnych komór urządzenie naciska na kończynę, stymulując tym samym krążenie limfy. Istnieje wiele wskazań do zastosowania zabiegu masażu limfatycznego. To zwłaszcza zwyrodnienia stawów, obrzęki i zastoje limfatyczne, a także obrzęki pooperacyjne (np. po operacji mastektomii lub tarczycy) obrzęki bądź powstałe w wyniku urazów. Korzysta się z niego też w zabiegach natury estetycznej – wspomagająco podczas procesu odchudzania i jako wsparcie w zwalczaniu “skórki pomarańczowej”. Presoterapia jest też na co dzień stosowana w świecie sportu, w głównej mierze jako etap regeneracji powysiłkowej.

Domowy sprzęt do presoterapii

Wiele opcji użycia aparatów do masażu uciskowego przyczyniło się mocno do rozwoju tych urządzeń. Teraz osoby chętnie stosujące tę metodę terapii mogą wykonać zabieg w we własnym domu, za pomocą mobilnych aparatów Move8, Move6 i Move4 marki CarePump. Urządzenia do drenażu limfatycznego do użytku domowego od tego producenta cechują parametry zbliżone do sprzętu wykorzystywanego w gabinetach fizjoterapeutycznych. Numer w nazwie modelu świadczy o ilości komór mieszczących się w mankietach – więcej przegródek to skuteczniejszy drenaż. Urządzenia CarePump są kompaktowe oraz stosunkowo lekkie, toteż bez problemu można wziąć je na wyjazd, przykładowo na zawody sportowe.

Co ważne, poddanie się zabiegowi masażu limfatycznego musi być obowiązkowo uzgodnione z lekarzem. Nie rekomendujemy decydować o tym na własną rękę, bowiem występują przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to między innymi miażdżyca czy choroby wirusowe oraz bakteryjne, które trzeba wcześniej wykluczyć.

CarePump

Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail: [email protected]