Nie szukaj już więcej! W tym miejscu znajdziesz łańcuch śniegowy.

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się także motywem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi oraz przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których wytwarza się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci stosują najczęściej stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i poruszania się po odśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich wczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]