Po długim dniu siedzenia przed komputerem może nam dokuczać ból kręgosłupa. Szczególnie ważne oczywiście są ćwiczenia, ale także to nie zadziała, kiedy przed komputerem pracujemy na niewygodnym krześle. Dlatego nie powinniśmy szukać oszczędności na fotelach biurowych – dają wszak gwarancję tego, iż plecy będą wypoczęte. Fotele biurkowe rzutują również na samopoczucie załogi – ich odpowiednie dobranie owocuje zwiększoną efektywnością oraz wzrostem produktywności pracowników. Jak jednak kupować fotele do pracy przy komputerze? Jakimi skutkami grozi nieudolny wybór tego typu foteli?

Fotele biurowe – kluczowa jest opcja regulacji

W dużych biurach bardzo ważna będzie swoboda regulacji położenia zagłówka, siedziska oraz podłokietników foteli wyznaczonych do pracy przy biurku. Powinno się wszak wziąć pod uwagę, że będą ich używać pracownicy o różnych gabarytach – wyżsi będą skarżyć się na ból pleców po ośmiu godzinach pracy na fotelach z niewysokim oparciem, niscy natomiast na ból nóg z powodu zgięcia kolan pod nieodpowiednim kątem. Ważna jest też równowaga całego fotela do biurka. Zapewni ją właściwa budowa podstawy – najlepiej taka z pięcioma kółkami. Podczas wykonywania pracy przy komputerze przydatne będą też podłokietniki, które zdecydowanie ułatwią pisanie, choć są osoby, preferujące fotele biurowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia warto zdecydować się na fotele, w których bez komplikacji da się wymienić kółka, które są najszybciej zużywającą się ich częścią.

Poprawnie wybrane fotele do komputera to nie wszystko

Najpoważniejszymi chorobami biorącymi się z nieodpowiedniej pozycji ciała podczas pracy przy biurku będą zwłaszcza dysfunkcje kręgosłupa – tak w części lędźwiowej, jak i między łopatkami. Warto poza tym nadmienić, że choroby mogą dotyczyć także rąk – zwłaszcza przy braku lub nieodpowiednim poziomie podłokietników. Pamiętajmy także, iż nawet dobrze dobrany fotel nie da nam gwarancji zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przy komputerze trzeba często przeplatać krótkimi ćwiczeniami.