Nawet jeśli budowla stoi jest na obszarze, gdzie wody gruntowe przebiegają stosunkowo nisko, istnieje niebezpieczeństwo, iż z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to zdarzyć również niespodziewanie w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną albo z powodu podtopienia, a czasem pojawienie się wilgoci zachodzi stopniowo w efekcie nadwerężonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji murów.

Osuszanie ścian – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Wilgotne mury nie świadczą od razu, że dom nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od sprawdzenia przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak toalety, kuchnie czy niewietrzone piwnice wykwitająca na ścianach pleśń jest często efektem przecieków z nieszczelnego dachu bądź tarasu lub skraplania się pary wodnej. Takie sytuacje wymagają użycia jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia poprawnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, gdzie wody gruntowe sięgają wysoko i penetrują fundamenty oraz ściany obiektu lub gdy doszło do zalania w następstwie powodzi (ewentualnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Metody osuszania murów

Specjaliści, którzy mają szerokie kwalifikacje w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i użytkowych, zaczynają swoją pracę od analizy źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych ścian. Stanowi to podstawę do wyselekcjonowania odpowiednich metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki puchną i odpadają, a na ścianach tworzą się zacieki, z dużym prawdopodobieństwem spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wody przez ściany. Po niezabezpieczonych ścianach z cegły woda wspina się w górę – czasami nawet na kilka metrów. Zdarza się to nierzadko, zwłaszcza w starych budynkach, jednak można to naprawić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która przystopuje wznoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym krokiem, oczywiście po należytym przygotowaniu ścian, jest ich odgrzybienie oraz wykonanie izolacji pionowej.

Efektywne osuszenie domów polega nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, pozbycie się zdegradowanej izolacji bitumicznej, mat bentonitowych czy papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności nałożenie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Często niezbędne będzie też naprawa łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych elementów budowli, jak dylatacje, płyty posadzkowe, żelbetonowe oraz stropy żelbetowe.