Jeżeli chcesz zlecić badania wysokościowe Kęty, zajrzyj tu.

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania określonych umiejętności, ale również odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Żeby wykluczyć występowanie niebezpiecznych wypadków, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania specjalistycznych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na schorzenia stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak przebiegają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – dla osób pracujących na podestach, konstrukcjach budowlanych i kominach

Definicję pracy na wysokości zawiera Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według przepisów uważa się za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na podestach, masztach, drabinach itd. Specjalistyczne testy sprawdzają czy kandydat nie ma wady wzroku lub innych schorzeń mogących niekorzystnie oddziaływać na bezpieczeństwo pracy. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku etapów – badania neurologicznego, okulistycznego oraz laryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku krótkowzroczności, chorób błędnika lub epilepsji. Dopełnieniem jest rutynowe badanie u lekarza medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy skończyli 50 lat muszą przechodzić je regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, niedowidzenie, a także schorzenia narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Warto podkreślić, że przeciwwskazaniem nie jest używanie soczewek kontaktowych, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im m.in. operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn drogowych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]