Niektóre schorzenia zębów i dziąseł nie mogą być wyleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli takie sposoby leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna posiada technologie i środki, które powodują, iż nawet bardzo trudne zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania zdarzają się sporadycznie.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystycznego należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – głównie na skutek często powtarzających się stanów zapalnych lub postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się ponadto podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty należy ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny a efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze parę lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które zupełnie eliminują nieprzyjemne odczucia. Oprócz tego pacjenci, którzy panicznie boją się fotela dentystycznego, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o przeprowadzenie zabiegu w stanie pełnej narkozy.