Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze wpływają umiejętności obsługujących poruszające się po nich samochody. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych zawodów w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

ABC badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Przybierają one formę rozmowy z badanym, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest zdolność szybkiego reagowania, podzielność uwagi, postrzeganie szybkości czy dostrzeganie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne opisy działania maszyn, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]