Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Często spotkać je możemy w starych gmachach, starych domkach oraz pałacach. Obecnie są one wytwarzane przede wszystkim z myślą o założeniu w takich budynkach, gdyż zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Należy przy tym zauważyć, iż z uwagi na ich względy estetyczne coraz częściej zakładane są także w nowszych obiektach. Szczególnie, że dzisiejsze wersje są równie funkcjonalne, co okna wykonane tradycyjnymi sposobami. Jak jednak prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są produkowane?

Jak skonstruowane są okna skrzynkowe?

Nazwa okien skrzynkowych nawiązuje do ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolacja, która chroni wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach nierzadko dzielone są na czworo części – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są otwierane osobno i kiedyś służyły do wentylowania pomieszczeń. Taka budowa najlepiej sprawdzi się w obiektach zabytkowych – na przykład chatach z czerwonej cegły.

Produkcja okien skrzynkowych

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotąd najczęściej sięgano po sosnę oraz modrzew, lecz od niedawna ich producenci stosują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak m. in. meranti okazują się wszak o wiele bardziej wytrzymałe na wpływ deszczu, powietrza oraz ekstremalnych upałów.

Nasza lokalizacja:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]