W tym miejscu otrzymasz szczegółowe informacje w temacie systemu bankowego SWIFT.

Mimo, iż właściwie na co dzień korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji jako riposta świata na wojnę na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z filarów sprawnego działania bankowości międzynarodowej.

System bankowy SWIFT używają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże ten skrót stosuje się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niezaprzeczalnie dużo bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny funkcjonujący aktualnie system tego rodzaju. Oprócz niego np. w Naszym kraju funkcjonują także z systemów: SORBNET, Express Elixir i SEPA.Na świecie działają również rozmaite systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie danego państwa.

Jak wobec tego wyróżnia się system bankowy SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem praktycznie wszystkie kraje na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 10 tysięcy, ale także domy maklerskie, giełdy oraz sporo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeżeli tylko okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]