Tu kupisz numizmat.

Monety to nie tylko środek płatniczy, ale również obiekt westchnień numizmatyków ze wszystkich stron globu. Numizmatyka, będąca pierwotnie dyscypliną nauki badającą monety, medale a potem też banknoty, z upływem lat przerodziła się w powszechne hobby. Liczni hobbyści widzą z kolei gromadzenie monet jako rodzaj inwestycji kapitału w mienie, mogące za kilkanaście lat przynieść niezły dochód. Perfekcyjnie wykorzystały to mennice z różnych stron świata, rok w rok emitujące ogromne ilości ciekawych złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich.

Z jakiego powodu ludzie gromadzą numizmaty?

Motywów, dla których hobbiści kolekcjonują monety i banknoty jest wiele. Jedni skupiają się na numizmatach wypuszczanych w związku z obchodami rocznicy istotnego wydarzenia historycznego bądź narodzin czy śmierci cenionej osobistości z obszaru nauki albo polityki. Inni interesują się środkami płatniczymi, z tej przyczyny zbierają pieniądze rozmaitych krajów. Pozostali kupują monety, których rewers prezentuje konkretny motyw, przykładowo związany z kulturą albo roślinami. Jest jednak grupa hobbystów, która nie szuka popularnych numizmatów dostępnych w znacznych nakładach z niklu, mosiądzu oraz miedzi, a która poszukuje monet kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, głównie ze srebra i złota. Rzecz jasna, tego typu numizmaty już pierwszym dniu sprzedaży są kilka razy droższe aniżeli normalne monety kolekcjonerskie, jakkolwiek wypada mieć na uwadze, iż ich kupno bywa korzystną lokatą. Z czasem wartość złotych oraz srebrnych numizmatów nieraz znacznie wzrasta, nie tylko z powodu limitowanej liczbę konkretnego wzoru, ale też z powodu możliwego wzrostu wartości kruszcu, którego zostały one wykonane.

Złote oraz srebrne polskie monety numizmatyczne

Kolekcjonerzy skupiający się przede wszystkim na monetach wybijanych nad Wisłą nie mogą narzekać na niedostatek pięknych eksponatów do kupienia. Tylko w ostatnich kilku latach Mennica Polska wyemitowała takie numizmaty jak przykładowo kolekcja Historia polskiej muzyki rozrywkowej z wizerunkami m.in. Agnieszki Osieckiej i Krzysztofa Klenczona oraz 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Większa część polskich monet okolicznościowych to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich wartość, zależnie od nakładu, wagi oraz daty wybicia, oscyluje w przedziale od 80 do czasem 350 zł. Srebrne i złote monety zamknięte są zwykle w kapslu bądź sprzedawane w kasetce wraz z certyfikatem.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]