Jeżeli szukasz szczegółowych wiadomości dotyczących kursu franka, skieruj się w to miejsce.

O franku szwajcarskim większość Polaków wie niewiele, praktycznie zaledwie to, że to ta waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin zaciągnęło w przeszłości kredyty, które dziś spłacają z trudem. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem interesująca.

Frank szwajcarski – zaliczany do najważniejszych walut dzisiejszego świata

Oczywiście, frank szwajcarski to waluta Szwajcarii, jednak jest to oprócz tego obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Tak jak euro, dolar amerykański i jen, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Lecz nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na terytorium Szwajcarii. Frank ogólnie mówiąc pojawił się zaledwie w połowie XIX wieku i zastąpił kilka lokalne waluty, które wcześniej wybijano w poszczególnych kantonach. Przez prawie dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski wsławił się swoją ogromną stabilnością, unikając m.in. sporym zawirowaniom w okresach kryzysów ekonomicznych i dyplomatycznych, jakich doznaliśmy w XX oraz XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najbardziej urzekających walut świata. Jego banknoty drukowane od połowy 90-tych charakteryzują się niecodzienną pionową orientacją oraz zdumiewającymi barwami. Na frankach można podziwiać osobistości z obszaru sztuki (np. Alberto Giacomettiego, Arthura Honeggera czy Jacoba Burckhardta), a nie jak zwyczajowo bywa – wizerunki monarchów, polityków bądź wojskowych. A tematem nowej, dziewiątej już serii banknotów są Ziemia, przyroda i nauka.

Bieżący kurs franka szwajcarskiego – takie informacje sprawdzisz na stronach kantorów online

Frank szwajcarski ciągle cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, niemniej jednak jego kurs śledzą także ciekawością kredytobiorcy z nieuregulowanymi pożyczkami w tej walucie. By znaleźć najnowszy kurs franka szwajcarskiego, zalecamy zaglądać na stronę kantorów online, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w parusekundowych odstępach. Tu można również przeanalizować fluktuacje ceny franka w dowolnie wybranym okresie. To funkcja idealna dla inwestorów analizujących swoje dalsze kroki, a także dla frankowiczów oczekujących na odpowiedni moment, żeby zlecić wymianę złotówek na franki przed uregulowaniem najbliższej części pożyczki.