Jeżeli szukasz więcej wiadomości dotyczących leczenia stożka rogówki, skieruj się tutaj.

Stożek rogówki to choroba, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia oraz może być powodem kolejnych schorzeń oczu. We współczesnych klinikach okulistycznych eksperci dysponują wiedzą pozwalającą poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – geneza schorzenia?

Rogówka to przezroczysty element oka, który mocno skupia promienie świetlne. Znajduje się przed tęczówką i jest słabo ukrwiona, jednak ma mnóstwo receptorów bólu. Około 30. roku życia może ulec odkształceniu przejawiającemu się ścieńczeniem i uwypukleniem w środkowej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie ulega oddziaływaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie światła. Chorzy skarżą się także na podrażnienie oczu, niekiedy zdarza się też widzenie podwójne. Choroba ta nieraz współistnieje z innymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Szczęśliwie współcześnie skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. We początkowej fazie choroba jest korygowana za pomocą szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, później jakkolwiek potrzebne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – rozmaite metody

Korektę stożka rogówki wykonuje się za pomocą różnych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej efektywną metodą na podniesienie ostrości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli zabieg Topoguided. Znakomite efekty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie krótkowzroczności albo niezborności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą też po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkowicie usunie wadę wzroku.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]