Potrzebujesz wiadomości o likwidacji blizn rogówki? Dobrze trafiłeś!

Oko jest delikatnym elementem ciała i łatwo może zostać uszkodzone. Na skutek przeróżnych chorób lub urazów mechanicznych na powierzchni rogówki często pojawiają się blizny, które w większym lub mniejszym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można z powodzeniem usunąć, wykorzystując laserowej korekcji wzroku.

Co może być przyczyną powstawania blizn rogówki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa gałki ocznej, która je zabezpiecza, a przy tym kontroluje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, a także niezwykle elastyczna i chociaż zazwyczaj niewielkie jej otarcia goją się same, nierzadko powstają zbliznowacenia, m.in. z powodu naszego niedbalstwa. Co może spowodować pojawienie się blizn na rogówce? Są one przede wszystkim efektem urazów np. zadrapania, skaleczenia czy oparzenia, dostania się do oka ciała obcego albo różnych chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówki mogą wykształcić się także na skutek nieuważnego nakładania soczewek korekcyjnych. Poza wyraźnym pogorszeniem się widzenia, o pojawieniu się blizn na rogówce sygnalizuje wiele innych objawów, takich jak np. puchnięcie powiek, uczucie drapania gałki ocznej i nadmierne łzawienie, toteż jeśli ich doświadczasz zalecamy czym prędzej pomyśleć o konsultacji z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania ustali on wielkość, głębokość oraz umiejscowienie blizn, a także doradzi w zakresie metodzie ich leczenia.

Likwidacja blizn rogówki – krótki zabieg z wykorzystaniem promienia lasera

Najpopularniejszą aktualnie procedurą eliminowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg wykonywany w dużym odsetku klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Metoda PTK umożliwia eliminację zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się też podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny niweluje się w procesie odparowania przy użyciu promienia lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Ten zaledwie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się preparatem w kroplach wprost na powierzchnię rogówki. Po zabiegu przez okres kilku tygodni trzeba nie przemęczać oka, słuchać się dokładnie poleceń lekarskich i terminowo zgłaszać się na kontrolę w wyznaczonym czasie.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]