Powracający ból pleców między łopatkami, w odcinku piersiowym czy lędźwiowym stopniowo zaczyna być normalnością dla znacznego procenta populacji. Dziś nie jest to już niedyspozycja, z którą mierzą się jedynie starsi ludzie. Znikoma aktywność fizyczna połączona z siedzącą pracą powoduje, iż bólu tego rodzaju doznają także młodsze osoby.
Bólu pleców – o czym może świadczyć?
Ból kręgosłupa może wynikać z kilku przyczyn. Jego pojawienie się np. na odcinku klatki piersiowej nierzadko związane jest z układem nerwowym, zwłaszcza jeżeli odczuwany jest jako ból promieniujący w stronę barku i ramion. Ból kręgosłupa piersiowego może też dawać sygnały o powstawaniu chorób organów wewnętrznych czy zmian reumatycznych, z tej przyczyny jego leczenie rozpoczyna się między innymi od sprawdzenia tego typu źródeł. Tymczasem ból kręgosłupa lędźwiowego, a także ból na wysokości łopatek najczęściej jest rezultatem nadwyrężenia struktury kręgosłupa (ścięgien, więzadeł bądź mięśni przykręgosłupowych), wynikającego np. z podnoszenia ciężkich przedmiotów lub nieprawidłowym ułożeniem ciała. Taki ból przeciążeniowy przez wiele osób jest ignorowany, bo zanika po wypoczynku, jednakże może on być symptomem początków przepukliny dysku (dyskopatii). Naturalnie ból pleców bywa także konsekwencją różnorodnych stanów zapalnych lub urazów nieraz tak znikomych, że odgrzebujemy je z pamięci dopiero w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim.
Przeciwdziałanie bólom kręgosłupa
Bólu kręgosłupa nie można zaniedbać i należy szybko umówić się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Określi on orientacyjnie rodzaj oraz przyczynę bólu, a następnie odeśle do właściwego specjalisty, który zaplanuje efektywną formę leczenia. Nie warto jednak czekać, aż zaczniemy odczuwać ból krzyża. O kręgosłup należy dbać od wczesnego wieku, nawet gdy nie sprawia jeszcze problemów. Z tego też powodu specjaliści rekomendują codzienną aktywność fizyczną, pamiętanie o poprawnym ułożeniu ciała m.in. podczas pracy przy komputerze oraz dbanie o odpowiednią wagę. Napięte mięśnie karku i grzbietu można również rozluźnić dzięki masażom rehabilitacyjnym albo przy użyciu sprzętu do wibroterapii. Taki masaż drganiami umacnia mięśnie, co minimalizuje ból przeciążeniowy, a także stymuluje cyrkulację krwi i limfy.
Nasza lokalizacja:
Vitberg
ul. M. Borelowskiego 29
33-300 Nowy Sącz
Tel.: +48 18 442 33 69
E-mail:
[email protected]