Niepowtarzalny blask oraz oryginalny, jak na topaz, odcień to najważniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się dużym uznaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na pierwszy rzut oka nietrudno pomylić się, iż to odmienny minerał, topaz mistyczny jest naprawdę normalnym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są efektem specjalnej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na wpływ wysokiej temperatury i pokrywany cienką warstwą metalu szlachetnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak dobrze.

Barwy topazu mistycznego

Kolory, jakie ma topaz mistyczny zależne są przede wszystkim od metalu, jakim jest pokryty. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, który powstaje w połączeniu z tytanem. Chrom powoduje natomiast, iż kamień przybiera fioletowy kolor, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Doskonałe skutki daje wykorzystywanie czystego topazu – szczególnie wydobywanego w Afryce, Brazylii czy na Syberii.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak przed chwilą napisaliśmy, wspaniałe cechy topazu mistycznego są bardzo cenione przez złotników. Chętnie używają go zatem do wyrobu naszyjników, pierścionków czy broszek. Wbrew powszechnemu mniemaniu biżuteria z topazem mistycznym może być noszona nie tylko do wieczorowych strojów – doskonale prezentuje się również na co dzień. Nie bez znaczenia jest też mnogość kolorów, sprawiająca, że łatwiej możemy wybrać ozdoby do konkretnej kreacji.