Skieruj się tutaj, aby kupić obrączki Kraków.

Dla wielu dzień ślubu jest szczególnie poruszającym dniem życia. Obrzęd ten łączy Państwa Młodych na zawsze, a znakiem ich miłości, oddania i lojalności są obrączki, które zakładają sobie na palce.

Mężowie nie zawsze mieli obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego podarowanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie jednakże, że panowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej wiele stuleci później. I chociaż uprzednio zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a konkretnie podczas II Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W Polsce nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu państwach, jak przykładowo w Czechach, w Irlandii, w Brazylii albo w Szwecji, zakłada się je na lewą rękę, gdzie według starodawnych przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki ślubne razem, niemniej jednak obyczaj podpowiada, iż kobieta nie powinna ich kupować, ponieważ jest to zadanie przyszłego męża.

Obrączki ślubne – dodaj imię małżonka, cytat lub datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się subtelniejszym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (jak żelazo czy mosiądz), które reprezentowały moc uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia używa się z reguły złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, są one także nierzadko ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek w dalszym ciągu najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne obrączki, w których wykorzystano połączenie dwóch rodzajów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają także często w ofercie grawerunek. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]