Potrzebujesz silników prądu stałego? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Mnóstwo rzeczy, których używamy na co dzień i bez których byśmy sobie nie poradzili, aby działać wykorzystuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe czy też szczotkowe, malutkie bądź olbrzymie, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem przeciętny obywatel przeważnie nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani jak są one skonstruowane.

Kilka podstawowych informacji o silnikach prądu stałego

Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od nieomalże dwustu lat i są wspólnym zasługą kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego wykorzystania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych inżynierów połowy XIX w., jak między innymi Thomas Davenport, Thomas Edison i Gaston Planté. Silniki elektryczne na prąd stały skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, wirnika, komutatora oraz szczotek. Współcześnie często używane są także silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są generalnie lubiane za swoją niezawodność, a także bezgłośne działanie.

Silniki elektryczne DC znajdują się w licznych powszechnie używanych sprzętach

Stwierdzenie, iż silniki prądu stałego są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz DVD czy też korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektrycznena prąd stały są częścią sterowanych radiowo samochodów i pociągów, a więc gadżetów, które lubiliśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie damy również naszym pociechom. Takie silniki użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w wielu branżach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne będą powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ napędzają modne hulajnogi, rowery elektryczne i segwaye. Silników DC używają również hobbyści do realizacji własnych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.

Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o małej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów lub z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od cenionych marek.

Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]